Działalność gospodarcza a upadłość konsumencka - Artemius Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Raś Adwokat Barbara SoleckaGorlice Nowy Sącz
17644
post-template-default,single,single-post,postid-17644,single-format-standard,bridge-core-2.2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-21.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Działalność gospodarcza a upadłość konsumencka

Działalność gospodarcza a upadłość konsumencka

Czy prowadząc działalność gospodarczą można ogłosić upadłość konsumencką ? Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, praktycznie nie mogli się o nią starać. Obecnie istnieje taka możliwość. Nie ma żadnych przeszkód, aby także były przedsiębiorca mógł ogłosić upadłość konsumencką na takich samych zasadach jak konsument.


PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄCY OSOBAMI FIZYCZNYMI MOGĄ STARAĆ SIĘ O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ

Od marca 2020 r., głównym celem postępowania upadłościowego prowadzonego wobec przedsiębiorcy będącym osobą fizyczną, jest jego oddłużenie. Ustawa nowelizująca prawo upadłościowe, uchyliła przepisy na podstawie których Sąd musiał oddalić wniosek o upadłość byłego przedsiębiorcy, który będąc do tego zobowiązanym, nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości firmowej. Obecnie warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla przedsiębiorców są identyczne jak dla konsumentów tj.:

A) MIEJSCE ZAMIESZKANIA DŁUŻNIKA ZNAJDUJE SIĘ NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
B) STATUS OSOBY FIZYCZNEJ NIEPROWADZĄCEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
C) NIEWYPŁACALNOŚĆ

Zatem aby przedsiębiorca będący osobą fizyczną mógł ogłosić upadłość konsumencką, musi stracić status przedsiębiorcy. Tym samym, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nawet następnego dnia po dniu zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej.

UPADŁY KONSUMENT JAK I WŁAŚCICIEL JEDNOOSOBOWEJ FIRMY PODLEGAJĄ TERAZ IDENTYCZNEMU PROCESOWI ODDŁUŻANIA

Nowelizacja prawa upadłościowego jest w tym zakresie niezwykle korzystna dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W praktyce wyrównała szanse na pełne umorzenie długów osób. Jest to niezwykle ważne dla osób, które popadły w tarapaty finansowe w związku z ograniczeniami wprowadzanymi w czasie pandemii koronawirusa.

Warto nadmienić, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać z ochrony warunków mieszkaniowych, która była dotychczas zarezerwowana tylko dla konsumenta . W praktyce oznacza to, że gdy dłużnik posiada nieruchomość, która służy zaspokajaniu jego potrzeb mieszkaniowych, z kwoty uzyskanej ze sprzedaży tej nieruchomości zostaje wydzielona suma umożliwiająca wynajęcie przez dłużnika mieszkania na okres do 2 lat. Jej wysokość jest uzależniona od przeciętnego czynszu w miejscu zamieszkania upadłego.

Jeżeli chcieliby Państwo się więcej dowiedzieć na temat upadłości konsumenckiej, zapraszamy na nasz blog w którym szczegółowo przedstawiliśmy podstawowe zagadnienia związane z procesem upadłościowym.