20 wrz Alimenty na dziecko ile
Co decyduje o wysokości alimentów na dziecko? Kiedy, komu oraz przez jaki okres czasu należą się alimenty? Jak dostać wysokie alimenty na dziecko? Artykuł o tym, co każdy rodzić powinien wiedzieć o alimentach przed wstąpieniem na drogę sądową.
Alimenty 2021 – jaka kwota na dziecko?
Zastanawiasz się, jaka wysokość alimentów jest odpowiednia? Może 600 zł to dobra opcja? Za mało? To może 1000, 1500, a nawet 3000 zł? Nie wiesz, jak obliczyć realne koszt utrzymania dziecka?
Z pomocą przychodzi art. 135 K.r.o. – z którego wynika, że o wysokości alimentów przesądzają dwa czynniki:
– potrzeby dziecka – do nich zaliczają się potrzeby podstawowe, takie jak koszty wyżywienia, mieszkania , ubrania, środków czystości, leków, edukacji, a także potrzeby dodatkowe, takie jak rozrywka, sport, wakacje itp.
– możliwości zarobkowe rodzica – obecne oraz potencjalne – sąd bada, ile rodzic mógłby zarobić, gdyby dołożył należytych starań, biorąc pod uwagę jego wykształcanie, stan zdrowia itp. Sądy zazwyczaj żądają przedłożenia do akt sprawy zaświadczenia o zarobkach oraz rozliczenia podatkowego za rok poprzedni.
W Polsce nie ma sztywnie określonej kwoty alimentów, jakiej można żądać – ustala ją sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Dlatego warto dobrze udokumentować wydatki – zachować faktury i rachunki, zwłaszcza, gdy wydatki są nietypowe dla dziecka w danym wieku. Dotyczy to wszelkich kosztów dodatkowej edukacji np. w prywatnych placówkach, czy kosztów leczenia przewlekłych chorób, alergii, niepełnosprawności.
Zasadą jest, że obowiązek alimentacyjny obciążą zarówno matkę, jak i ojca dziecka. Jednak w większości przypadków nie można kwoty alimentów liczyć w ten sposób, że dzieli się koszty utrzymania dziecka na pół. Większą część kosztów utrzymania dziecka poniesie ten rodzic, który nie opiekuje się dzieckiem na co dzień. Dzieje się tak dlatego, że wypełnianie obowiązku alimentacyjnego przejawia się też w opiece nad dzieckiem – przygotowaniu posiłków, pomocy w nauce, opiece podczas choroby, która często wymaga wzięcia urlopu w pracy, dbaniu, by dziecko było czyste i ubrane.
Wysokość alimentów a wiek dziecka
Tutaj sprawdza się żartobliwe powiedzenie, że małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Z naszego, a także z doświadczenia większości rodziców wynika, że im starsze dziecko, tym większe wydatki. Zasada ta przekłada się na wysokość alimentów – posiadając kilkoro dzieci, sąd zwykle zasądza najwyższe alimenty na dziecko najstarsze. Wraz z biegiem lat i zwiększeniem się potrzeb dziecka, można występować do sądu o podwyższenie alimentów.
Alimenty na dziecko ile procent z wynagrodzenia
Nie ma uniwersalnej i prostej odpowiedzi na pytanie, jaki procent wynagrodzenia mogą stanowić alimenty. Może być to zarówno 25, jak i 40 %, nie ma tutaj sztywnej reguły i wszystko zależy od okoliczności sprawy. Często pojawiają się pytania typu: Jakie alimenty przy zarobkach 5000? Alimenty przy zarobkach 4000. Jakie alimenty przy zarobkach 7000? Żaden rozsądny prawnik nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie, bez analizy sytuacji finansowej rodziców oraz potrzeb dziecka. Jednakże patrząc czysto statystycznie, przy zarobkach 4000, wysokość alimentów na jedno dziecko w wieku np. 4 lat, może wynieść od około od 700 do 1400 zł. Zatem jak widać, rozbieżności są dość spore.
Komu i jak długo trzeba wypłacać alimenty?
W niniejszym artykule skupiamy się na dzieciach, choć istnieje możliwość uzyskania alimentów przez byłego małżonka. Wielu rodziców żyje w przekonaniu, ze po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, ich obowiązek alimentacyjny wygasa. Nic bardziej mylnego. Alimenty przysługują dziecku, jeśli nie jest ono w stanie samo się utrzymać. Dziecko, które skończyło 18 lat, będzie nadal uprawnione do alimentów np. gdy uczy się do zawodu, kontynuuje naukę na studiach, bądź też jest chore i z tego powodu nie może samo na siebie zarabiać.
Kiedy można przestać płacić alimenty na pełnoletnie dziecko
Co najważniejsze, to sąd może uchylić obowiązek alimentacyjny. Samodzielnie poprzestanie płacenia alimentów powoduje, że dziecko jest uprawnione do wystąpienia o ich zapłatę. Można uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, gdy dziecko nie dokłada należytych starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, płacenie alimentów alimenty jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, czy też wiązałoby się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica.
Czytaj więcej: