ARTEMIUS specjalizuje się w prowadzeniu spraw dotyczących ogłoszenia upadłości osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie jest to jedyne, dozwolone prawnie rozwiązanie, które daje szansę na uniknięcie konieczności zapłaty długów i ich całkowite umorzenie przez Sąd. Dzięki pracy w Kancelarii specjalizującej się w prawie upadłościowym i przeprowadzenie kilkuset tego rodzaju postępowań, nasi prawnicy posiadają bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie. Braliśmy udział w wielu trudnych postępowaniach upadłościowych. Dzięki naszej determinacji udało się nam pomóc wielu Klientom, którzy nie mieli jakichkolwiek szans na spłatę długów. Jedynie dzięki upadłości konsumenckiej udało im się wyjść z problemów, które niejednokrotnie nie wiązały tylko z utratą płynności finansowej.
Zawieszenie i umorzenie postępowań, sądowych, komorniczych i windykacyjnych, w czasie upadłości zawiesza się także postępowanie o eksmisję,
Upadły nie zostanie eksmitowany z domu lub mieszkania „na bruk”, ponieważ ze sprzedaży nieruchomości może otrzymać pieniądze na czynsz, który pozwoli na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy,
Odsetki i opłaty od posiadanego zadłużenia przestają być naliczane, wraz momentem ogłoszenia upadłości,
Z chwilą ukończenia postępowania upadłościowego następuje CAŁKOWITE ODDŁUŻENIE
Ogłoszenie upadłości jest pierwszym krokiem do całkowitego wyjścia z długów,
Nawet jeżeli upadły zostanie zobowiązany do częściowej spłaty swojego długu, to i tak będzie to jedynie jego określona część, na przystępnych warunkach – dobrowolnie i bez udziału komornika,
Z chwilą zatwierdzenia planu spłaty albo umorzenia postępowania bez ustalania planu spłaty, Upadły odzyskuje pełen zarząd swoim majątkiem,
Po zakończeniu postępowania i wykonaniu planu spłaty, wierzyciele nie mogą żądać zapłaty długu, a ewentualny pozew dotyczący wierzytelności objętej postępowaniem upadłościowym podlega odrzuceniu przez Sąd.
Od 24 marca 2020 r. upadłość konsumencka, to rozwiązanie z którego może skorzystać osoba fizyczna spełniająca poniższe kryteria:
Centrum spraw życiowych, miejsce zamieszkania oraz miejsce stałego pobytu znajduje się w Polsce.
Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej (firmy) lub przestał prowadzić działalność gospodarczą przed złożeniem wniosku o upadłość. Były przedsiębiorca może wnioskować o upadłość konsumencką nawet jeżeli jego długi są wynikiem prowadzonej wcześniej działalności.
Dłużnik jest niewypłacalny, gdy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (nie spłaca swoich długów) minimum od 3 miesięcy.
Podstawa prawna:
Art. 4911 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat upadłości konsumenckiej? Zapraszamy na nasz blog w którym szczegółowo zostało wyjaśnione jak wygląda postępowanie upadłościowe.