UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW - Artemius Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Raś Adwokat Barbara SoleckaGorlice Nowy Sącz
17620
post-template-default,single,single-post,postid-17620,single-format-standard,bridge-core-2.2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-21.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW

O upadłości, jako instytucji funkcjonującej w polskim porządku prawnym, słyszymy coraz częściej. Statystyki wskazują na stały wzrost prowadzonych przed polskimi sądami postępowań upadłościowych. Według powszechnie dostępnych danych, w 2019 r., opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 7 944 postanowień o ogłoszeniu upadłości w stosunku do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. O jakiej dynamice wzrostu mówimy, powinien świadczyć fakt, że w 2018 r. ogłoszono 6 570 upadłości konsumenckich, a w 2015 r. zaledwie 2 112. Czym zatem jest upadłość konsumencka ?

ODDŁUŻENIE, OCHRONA PRZED WIERZYCIELAMI I KOMORNIKIEM ORAZ UMORZENIE DŁUGÓW

Odpowiadając na tak postawione pytanie, można stwierdzić, że w aktualnym stanie prawnym, jest to jedyny sposób na całkowite oddłużenie przez osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka to postępowanie prowadzone przed sądem, które jest przeznaczone dla osób prywatnych, ma na celu ich ochronę przed wierzycielami, komornikiem oraz w zamyśle ustawodawcy, skutkujące całkowitym umorzeniem przez sąd długów konsumenta.

Z momentem ogłoszenia upadłości prowadzone przed sądami postępowania o zapłatę oraz egzekucje komornicze są bezwarunkowo umarzane. Od tego dnia nie można także naliczać kolejnych odsetek.

Co bardzo ważne, koszty wszczęcia postępowania upadłościowego w stosunku do konsumenta są bardzo niskie. Opłata dla sądu jest stała i wynosi jedynie 30 zł. Jest to najniższa opłata przewidziana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych za prowadzenie postępowania sądowego.

Podstawowym warunkiem, który musi spełniać osoba ubiegająca się o ogłoszenie upadłości, jest niespłacanie swoich długów co najmniej od 3 miesięcy wstecz przed złożeniem wniosku. Należy nadmienić, że upadłość jest ogłaszana, gdy wysokość długów jest większa od majątku posiadanego przez osobę ubiegającą się o ogłoszenie upadłości. Aktualnie, brak majątku lub prowadzenie egzekucji przez komornika również nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Zatem, jeżeli jako osoba fizyczna posiadasz niespłacone długi i chciałbyś uzyskać ochronę przed wierzycielami, uniknąć windykacji i komornika, powinieneś zastanowić się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości jako konsument. Dodatkowo, jeżeli wartość posiadanego majątku nie pozwala aby te długi spłacić, bądź co gorsza, wszczęto wobec Ciebie egzekucję, nie powinieneś się dłużej zastanawiać. Warto starać się o upadłość, ponieważ prawdopodobnie będzie to jedyny legalny sposób na wyjście z problemów finansowych.


Chcesz się dowiedzieć więcej na temat upadłości konsumenckiej? Zapraszamy na nasz blog w którym szczegółowo zostało wyjaśnione jak wygląda postępowanie upadłościowe.

Powiązane artykuły:

Konsekwencje upadłości konsumenckiej

Etapy postępowania w upadłości konsumenckiej