Upadłość Konsumencka a PIT - Adwokat Prawnik Kancelaria Adwokacka Artemius Gorlice Nowy Sącz Tarnów Jasło
18320
post-template-default,single,single-post,postid-18320,single-format-standard,bridge-core-2.2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-21.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Upadłość Konsumencka a PIT

Upadłość Konsumencka a PIT

Po otrzymaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przychodzi pewnego pięknego dnia termin zapłaty podatku dochodowego (PIT). Wówczas u osób, które skorzystały z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej pojawia się wątpliwość, kto ma obowiązek złożyć PIT do urzędu skarbowego – upadły, czy może leży to w gestii syndyka?

Otóż wątpliwości te są całkowicie uzasadnione. Ponieważ po ogłoszeniu upadłości majątek upadłego staje się tzw. „masą upadłości”, którą zarządza wyznaczony przez sąd syndyk. Może on zajmować wynagrodzenie, do niego kierowana jest korespondencja od wierzycieli.

Kto ma obowiązek złożyć PIT po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Pit po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej ma obowiązek złożyć upadły. Syndyk niestety w tym zakresie nie wyręczy upadłego. Organy podatkowe przyjęły, że upadły nadal jest podatnikiem, podmiotem praw i obowiązków i podlega identycznym obowiązkom podatkowym jak przed otrzymaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Roczną deklarację podatkową PIT składa upadły we własnym zakresie, na zasadach identycznych jak przed uzyskaniem upadłości konsumenckiej.  

Warto zwrócić uwagę na kwestię związaną z podatkiem od umorzonych zobowiązań. Umorzone zobowiązania nie jest traktowane przez organy jako przychód, dlatego nie podlega opodatkowaniu w przypadku upadłości konsumenckiej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 142 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.0.1119):

Wolne od podatku dochodowego są kwoty umorzonych zobowiązań niezwiązanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą, jeżeli umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym.

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia związana z rozliczeniami podatkowymi. Otóż z chwilą ogłoszenia upadłości powstaje pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkowa. Jakie ma to skutki w prawie podatkowym?

Upadłość konsumencka a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Małżonek, który otrzymał postanowienie o o głoszeniu upadłości konsumenckiej nie może już rozliczać się wspólnie z drugim małżonkiem.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U.2020.0.1359) rozdzielność powstaje z mocy prawa w razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. Dlatego za rok, w którym postała rozdzielność, nie można rozliczać się już wspólnie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie sporządzenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – LINK.

Czytaj więcej: