Skrzynka pocztowa wybór czy obowiązek - Artemius Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Raś Adwokat Barbara SoleckaGorlice Nowy Sącz
18306
post-template-default,single,single-post,postid-18306,single-format-standard,bridge-core-2.2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-21.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Skrzynka pocztowa wybór czy obowiązek

Skrzynka pocztowa wybór czy obowiązek

Czy wiesz, że skrzynka na listy nie stanowi jedynie elementu ozdobnego posesji? Jej wymiary, a także położenie oraz sposób wykonania regulują przepisy prawa, które przewidują również wysokie kary za brak skrzynki pocztowej. W niniejszym artykule dowiesz się, jakimi karami może zostać obciążony właściciel nieruchomości, gdy nie umieści skrzynki pocztowej na swojej posesji, a także jakie są prawidłowe wymiary skrzynki na listy.

Kary za brak skrzynki pocztowej

Osobami zobowiązanymi do zainstalowania skrzynki pocztowej są właściciele lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajdują się budynki mieszkalne. Obowiązek ten dotyczy także użytkowników wieczystych nieruchomości, czy osób tworzących wspólnotę mieszkaniową oraz spółdzielni mieszkaniowych. Niewywiązanie się z obowiązku posiadania skrzynki na listy może skutkować nałożeniem kary pieniężnej od 50 złotych do 10 000 złotych przez Prezesa Urzędu

Komunikacji Elektronicznej. Ustalając wysokość kary, Prezes UKE bierze pod uwagę tak zwany stopień szkodliwości czynu, czyli inaczej mówiąc, skutki braku skrzynki pocztowej. Kara zostaje nałożona w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie.  Termin na złożenie takiego odwołania to 14 dni od odebrania decyzji. Brak odwołania powoduje, że kara staje się wymagalna.

Gdzie umieścić skrzynkę pocztową

Skrzynka pocztowa powinna być usytuowana przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w innej ogólnie dostępnej części nieruchomości, tak, by listonosz miał do niej swobodny dostęp. Jeżeli domu pilnuje pies, to wówczas skrzynka powinna być umieszczona przed ogrodzeniem. Listonosz nie może być narażony na kontakt z czworonożnym przyjacielem, nawet gdy zwierzę ma przyjazne usposobienie.

Zasadą jest, że montaż skrzynki pocztowej następuje bez zgłoszenia. W niektórych przypadkach, gdy montaż skrzynki na listy ma być dokonany na obiekcie zabytkowym, czynność ta wymaga pozwolenia na budowę. W budynkach wielorodzinnych zasadą jest, że liczba skrzynek powinna odpowiadać liczbie lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, pod warunkiem, że posiadają odrębny adres. Niekiedy można spotkać się, zwłaszcza na obszarach, gdzie zabudowa jest rozproszona, z tzw. skrzynkami przydrożnymi. W tym przypadku montaż takiej skrzynki należy do Poczty Polskiej, bądź wybranego przez nią operatora pocztowego, na podstawie umowy tych podmiotów.

Skrzynki na listy lub ich zestawy, w przypadku budynków wielorodzinnych,  instaluje się w sposób trwały nie niżej niż 0,7 metra, licząc od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki. Maksymalna wysokość, licząc od podłoża do górnej krawędzi ostatniej skrzynki, nie może przekraczać 1,6 metra.

Wymiary skrzynki pocztowej

Wszelkie wymiary skrzynki pocztowej zostały uregulowane przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa:

– skrzynka ma mieścić kopertę o wymiarach 22,9 cm x 32,4 cm, czyli popularną A4

– skrzynka powinna mieścić korespondencję o łącznej grubości minimum 6 cm

Wymiary otworu wrzutowego powinny wynosić:

Szerokość

 a)  nie mniej niż 23 cm i nie więcej niż 28 cm – w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią przesyłki,

 b)  nie mniej niż 32,5 cm i nie więcej niż 40 cm – w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki;

Wysokość

– nie mniej niż 3cm i nie więcej niż 4,5 cm.

Skrzynka pocztowa powinna być tak skonstruowana, by uniemożliwić wyjęcie korespondencji przez osoby nieupoważnione przez otwór wrzutowy. Skrzynka na listy musi być również zamykana niepowtarzalnym kluczem.

Bezpieczna konstrukcja skrzynki pocztowej

Ustawodawca określił także pośrednio materiał, z którego powinna zostać wykonana skrzynka pocztowa. Otóż materiał powinien zapewnić ochronę umieszczonych w skrzynce listów przed kradzieżą, w zakresie poufności, a także pod kątem pożarowym i wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego skrzynka pocztowa nie może być wykonana z materiału palnego, przepuszczającego wodę itp. W praktyce skrzynki wykonywane są zazwyczaj z blachy stalowej ocynkowanej, stali ocynkowanej i malowanej proszkowo, bądź aluminium. Rzadko spotykane się skrzynki pocztowe drewniane, które ze względu na słabą odporność na wodę, powinny być umieszczane pod dachem.

 Obowiązek oznaczenia nieruchomości

Usytuowanie skrzynki pocztowej nie powinno rodzić również wątpliwości do jakiej nieruchomości przynależy. Dlatego zdarza się często, że numer posesji umieszczany jest bezpośrednio na skrzynce pocztowej. Ponadto, istnieje również ustawowy obowiązek właścicieli posesji dotyczący umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Podstawa prawna:

Zobacz również: