Koszt rejestracji znaku towarowego - Artemius Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Raś Adwokat Barbara SoleckaGorlice Nowy Sącz
17509
post-template-default,single,single-post,postid-17509,single-format-standard,bridge-core-2.2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-21.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Koszt rejestracji znaku towarowego

Koszt rejestracji znaku towarowego

Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym?

Koszt rejestracji znaku towarowego zależy od wielu czynników. Po pierwsze, od zasięgu ochrony – możemy zastrzec znak towarowy na terenie Polski, ale również na terenie całej Europy, bądź na obszarze wybranych krajów. Po drugie, od ilości wskazanych klas towarów i usług. Niekiedy, od rodzaju znaku, co dotyczy zgłoszeń międzynarodowych.

Na koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce składa się:

koszt zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP:

– w jednej klasie 450 zł (przy zgłoszeniu drogą elektroniczną 400 zł);

– za każdą kolejną klasę towarów i usług 120 zł;

opłata za udzielenie ochrony:

– za każdą klasę towarową 400,00 zł;

– za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym – 90 PLN.

Przykładowo, najniższa opłata za rejestrację znaku w jednej klasie towarów i usług, w wersji tradycyjnej, wyniesie 940 zł, co na 10-letni okres ochronny daje kwotę 7,83 zł miesięcznie. W dwóch klasach opłata natomiast wyniesie już 1460 zł (570 zł + 800 zł + 90 zł).

Na koszt rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante na Unię Europejską składa się:

koszt zgłoszenia i ochrony:

– za zgłoszenie w jednej klasie – 1000 EUR (drogą elektroniczną 850 EUR)

– za drugą klasę towarów i usług 50 EUR

– za każdą klasę powyżej dwóch 150 EUR

Najniższa opłata za rejestrację znaku w jednej klasie, w wersji elektronicznej wyniesie 900 EURO, a w wersji tradycyjnej 1050 EURO.  

Na oficjalnej stronie internetowej EUIPO znajduje się kalkulator, który pozwala obliczyć dokładną kwotę opłaty za zgłoszenie: https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/fees-and-payments.
Wskazane kwoty dotyczą opłaty urzędowych.

Uwaga na oszustów

Kilkukrotnie spotkaliśmy się z próbą wyłudzenia opłaty za znak towarowy. Oszuści działają w ten sposób, że po opublikowaniu informacji w rejestrze znaków towarowych (w Biuletynie Urzędu Patentowego) o złożeniu wniosku o rejestrację, wysyłają na adres zgłaszającego wezwanie do zapłaty za okres ochronny/decyzję. List z pozoru wygląda na wysłany przez Urząd. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy wiadomość została wysłana przez Urząd Patentowy RP. Przed uiszczeniem opłaty najlepiej telefonicznie upewnić się, czy wezwanie zostało wysłane z Urzędu Patentowego, bądź sprawdzić numer konta.

Tutaj można zobaczyć jak wyglądają sfałszowane decyzje, wezwania do zapłaty. Oszuści nie tylko podszywają się pod Urząd Patentowy RP, ale również pod zagraniczne instytucje.

Źródło:

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych z dnia 8 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1623);

Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2018/626 z dnia 5 marca 2018 r. określające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1431.

Zobacz więcej:

Czym jest znak towarowy – przykłady