CZY MOŻNA OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ JEŻELI POSIADA SIĘ TYLKO JEDNEGO WIERZYCIELA ?

TYLKO JEDEN WIERZYCIEL A UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA ?

Wielu klientów którzy zgłaszają się do nas aby przedstawić swoją sytuację i dowiedzieć się czy mają szansę na ogłoszenie upadłości pyta czy fakt, że posiadają tylko jednego wierzyciela nie przeszkadza w ogłoszeniu upadłości. Odpowiedź na to pytanie daje treść art. 4912 ust. 2 ustawy prawo upadłościowe, który wskazuje, że postępowanie upadłościowe prowadzi się także w stosunku do konsumentów posiadających tylko jednego wierzyciela.

MAJĄC TYLKO JEDNEGO WIERZYCIELA MOŻNA OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ

Posiadanie tylko jednego wierzyciela nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i uważa, że posiadanie tylko jednego wierzyciela może stanowić przeszkodę w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jest to całkowicie mylne przekonanie, wynikające najprawdopodobniej z kierowanych przekazów, że upadłość konsumencka jest skierowana do osób skrajnie zadłużonych, posiadających wielu wierzycieli. Natomiast dla prawników, którzy na co dzień zawodowo zajmujących się upadłością konsumencką jest to niczym nieoparty stereotyp. Większość prowadzonych w Polsce spraw upadłościowych wobec konsumentów dotyczy dłużników posiadających jedynie kilku wierzycieli. Postępowania w których występuje więcej niż kilkunastu wierzycieli należą do mniejszości. Nie ma natomiast żadnych prawnych przeszkód aby ogłosić upadłość dłużnika, który posiada tylko jednego wierzyciela. Zezwala na wprost wskazany powyżej artykuł ustawy prawo upadłościowe.

Ustawodawca tworząc przedmioty przepis miał świadomość, że nawet jedna nierozsądna decyzja dotycząca finansów może doprowadzić do stanu niewypłacalności. Wbrew pozorom takie sytuacje występują bardzo często. Poręczenie rodzinie pożyczki; zawarcie umowy kredytu hipotecznego; szybka pożyczka w parabanku wymuszona decyzją o odmowie udzielenia kredytu w banku - brzmi znajomo ? Jeżeli spowodują one wystąpienie stanu niewypłacalności a posiadany majątek nie pozwala na spłatę zadłużenia, zachodzą podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Również wysokość zadłużenia brana jest pod uwagę indywidualnie z uwzględnieniem możliwości zarobkowych dłużnika. Tym samym posiadanie jednego wierzyciela oraz niska wysokość zadłużenia nie stoi na przeszkodzie w ogłoszeniu upadłości - wystarczającym jest stan niewypłacalności oraz brak możliwości spłaty zadłużenia z posiadanego majątku.

 

Powiązane artykuły:

CZYM JEST UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA ?

PLAN SPŁATY W UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ - CZYM JEST I JAK DŁUGO TRWA ?

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA A WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ

WZÓR WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ