Odwiedź nas:
TELEFON:
+ 48 513 704 819
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) istnieją dwa rodzaje zgromadzenia wspólników:
Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników
Zwoływane jest przez Zarząd raz do roku, na zakończenie roku obrachunkowego, w celu rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, jak też udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Termin jego odbycia jest narzucony przez ustawę – zgodnie z art. 231 KSH § 1 powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jeżeli w umowie Spółki zostało wskazane, że rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to zgromadzenie Spółka jest zobowiązana zwołać zgromadzenie w terminie do 30 czerwca następnego roku.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników
Może odbyć się w każdym czasie, gdy potrzebne jest podjęcie uchwał. Obowiązek jego zwołania może być zapisany w umowie Spółki - jako katalog czynności wymagających zgody wspólników, a także w ustawie. Art. 228 KSH nakłada obowiązek podjęcia uchwał w przedmiocie:
Zasadą jest, że zgromadzenie zwyczajne i nadzwyczajne wspólników zwołuje Zarząd.
Jeżeli Zarząd:
w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania, to prawo do zwołanie przysługuje radzie nadzorczej, jak również komisji rewizyjnej, a także innym podmiotom, jeżeli umowa Spółki tak stanowi. Ponadto, wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia wspólników. Gdy zarząd nie przychyli się do żądania wspólników i nie zwoła zgromadzenia, to wspólnicy mniejszościowi mogą żądać sądowego upoważnienia do zwołania zgromadzenia wspólników. Natomiast wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników.
Umowa Spółki może przyznać uprawnienie do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia innym podmiotom, chociażby konkretnemu wspólnikowi (jako uprawnienie osobiste), bądź organom lub ich poszczególnym członkom – np. radzie nadzorczej lub prezesowi zarządu.
Podsumowując, uprawnieni do zwołania zgromadzenia wspólników przysługuje:
"Ius est ars boni et aequi"
(łac. Prawo jest sztuką tego, co dobre i słuszne)
Publius Iuventius Celsus