BALUSTRADA A PRAWO BUDOWLANE - Artemius Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Raś Adwokat Barbara SoleckaGorlice Nowy Sącz
18125
post-template-default,single,single-post,postid-18125,single-format-standard,bridge-core-2.2.3,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-21.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

BALUSTRADA A PRAWO BUDOWLANE

BALUSTRADA A PRAWO BUDOWLANE

Planujesz w swoim domu mieć piękny balkon z widokiem na ogród? Szukasz odpowiedniej barierki balkonowej, która będzie współgrać estetycznie z ogrodzeniem? Chcesz zamontować nowoczesną i wygodną poręcz na schodach ?

Po dokonaniu wyboru należy zwrócić uwagę na najważniejszą kwestię, czyli bezpieczeństwo domowników. Poza tym, wymiany balustrady oraz poręczy są uregulowane przez przepisy prawa budowlanego, do których chcąc nie chcąc, trzeba się stosować.

Parametry balustrady i poręczy

Parametry dopuszczalne dla balustrady uzależnione są od rodzaju budynków, w których mają być zamontowane.

Dla budynków jednorodzinnych i wnętrz pomieszczeń wielopoziomowych minimalna wysokość do wierzchu poręczy wynosi 90 cm. Nie ma tutaj ograniczeń co do wymiaru otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady.

Dla budynków wielorodzinnych, minimalna wysokość do wierzchu poręczy wynosi 110 cm, natomiast maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady to 12 cm.

W aktach prawnych nie znajdziemy regulacji dotyczących materiału wykonania balustrady i poręczy. Niemniej jednak, nie mogą one zawierać żadnych ostrych zakończeń, a także muszą być odporne na uderzenia mechaniczne, co dotyczy zwłaszcza szklanych wykończeń. Szkło używane do tego typu konstrukcji powinno być o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłuc się na drobne, nieostre kawałki. Ponadto, odległość pochwytu od ścian nie powinna być mniejsza niż 5 cm.

Parametry poręczy przy schodach

Istnieje obowiązek montażu poręczy przy schodach, gdy wysokość do pokonania przekracza 50 cm, od strony przestrzeni otwartej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy schody i pochylnie o wysokości do 100 cm, niemające balustrad, są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub innego przejścia, do którego prowadzą, co najmniej po 50 cm.

Poręcze przy schodach zewnętrznych i pochylniach, przed ich początkiem i za końcem, należy przedłużyć o 30 cm oraz zakończyć w sposób zapewniający bezpieczne użytkowanie. Poręcze przy schodach i pochylniach powinny być oddalone od ścian, do których są mocowane, co najmniej 5 cm.

Wszelkie potrzebne informacje na temat wymaganej wysokości i wykonania balustrady balkonowej i barierki znajdziemy w akcie prawnym – w szczególności w § 296 i 298 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. Zm.)

Ciekawe orzeczenie

W Postanawianiu  Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 30 października 2019 r., sygn. akt II CSK 206/19 można przeczytać, że jeśli przebywanie dzieci na balkonie, nawet w obecności dorosłych, nie gwarantuje im bezpieczeństwa (np. wpadnięcie nogi do szczeliny, czy zahaczenie o wystające elementy), to nie można mówić w ogóle o spełnieniu właściwej funkcji balkonu. Oczywistym jest, że w budynkach wielomieszkaniowych mieszkają dzieci i z założenia powinny mieć możliwość bezpiecznego przebywania na balkonach pod nadzorem dorosłych. Nadto wadliwości w montażu konstrukcji balustrad w oczywisty sposób stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa także dla dorosłych użytkowników balkonów.

Ze względów bezpieczeństwa, szanując zdrowie i życie swoich najbliższych, a także innych osób przebywających na naszych posesjach, warto dopilnować, żeby balustrady i poręcze spełniały wyżej wskazane normy. Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku dzieci.

Czytaj więcej:

Ogrodzenie a prawo budowlane

Przedsiębiorca jak konsument